DRUGIE ŻYCIE AKUMULATORÓW: RENAULT PARTNEREM PROJEKTU ELSA PRZY TWORZENIU UNIKALNEGO SYSTEMU MAGAZYNOWANIA ENERGII

W Maison des Travaux Publics w Paryżu odbyła się konferencja śródokresowa europejskiego projektu ELSA (Energy Local Storage Advanced system). Konsorcjum ELSA przedstawiło pierwsze wnioski z testów stacjonarnego systemu magazynowania energii elektrycznej wykorzystującego drugie życie akumulatorów dostarczanych przez firmy Renault i Nissan.

Dwa główne cele europejskiego projektu ELSA to zwiększenie lokalnej produkcji energii odnawialnej oraz przyspieszenie wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych. Projekt ten, zapoczątkowany w 2015 roku i zaplanowany na okres trzech lat, realizowany jest przez wielobranżowe konsorcjum, składającym się z dziesięciu członków, z pięciu krajów Unii Europejskiej.
Według Erica Portalesa, koordynatora projektu ELSA w firmie Bouygues Énergies & Services „system ELSA przenosi rozwiązania współdzielonego magazynowania energii elektrycznej na wyższy poziom dojrzałości”. System magazynowania energii ELSA opiera się na drugim życiu akumulatorów pochodzących z samochodów elektrycznych Renault Kangoo Z.E. i Nissan Leaf. System ELSA jest zbudowany z wielu akumulatorów wymontowanych bezpośrednio z tych pojazdów, bez konieczności ich dodatkowego przystosowania. W ten sposób ELSA nie tylko daje drugie życie akumulatorom pojazdów elektrycznych przed ich ostatecznym recyklingiem, ale tworzy również ekonomiczne i wydajne rozwiązania stacjonarnego magazynowania energii, zgodne z wymogami bezpieczeństwa dotyczącymi akumulatorów pojazdów elektrycznych. ELSA proponuje systemy magazynowania energii dla zakładów produkcyjnych, budynków biurowych lub mieszkalnych, a także dla całych dzielnic. ELSA rozwija innowacyjne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) do zarządzania systemem magazynowania energii, którego elementami są akumulatory o różnej pojemności i parametrach, pochodzące z różnych źródeł.
Podczas konferencji śródokresowej ELSA zatytułowanej „ELSA – bezpieczny, skalowalny i przyjazny dla środowiska system magazynowania energii w akumulatorach” konsorcjum przedstawiło wyniki pierwszej eksperymentalnej fazy systemu ELSA zainstalowanego w sześciu pilotażowych obiektach w całej Europie. Konferencję otworzył Michael Lippert, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Magazynowania Energii (EASE).





POLECAMY TAKŻE: