Kategorie

Jak dbać o zwierzaka jesienną porą?

Jesień to cudowna pora roku. Łapiemy ostatnie promienie słońca i podziwiamy spadające, kolorowe liście. Nadchodzą jednak niższe temperatury, a wraz z nimi trudny czas dla zwierząt. Jak o nie zadbać, by pozostały zdrowe podczas nadchodzących chłodnych miesięcy?

 

Wzmożona troska

Dzieci wracają do szkoły, prace polowe na działkach dobiegają końca. Zaczynamy cierpliwe odliczanie do kolejnych urlopów, pogoda bywa kapryśna i w niczym nie przypomina letnich upałów. Jak na te zmiany reagują nasze domowe zwierzaki? W przeciwieństwie do gorących miesięcy w roku nie regenerują tak szybko swoich sił witalnych. Odczuwają więc większe zapotrzebowanie na środki wzmacniające, witaminy i odżywki. Podczas spacerów w niższych temperaturach pupile, aby utrzymać ciepłotę ciała, zużywają znacznie więcej kalorii. Aby pomóc zwierzęciu przystosować się do aury, możemy pomyśleć o bardziej kalorycznej karmie lub zwiększyć jej ilość ­­– zauważa ekspert firmy Aquael, Aurelia Suszek.

Włos w natarciu

Cykl pór roku u zwierząt wiąże się ze zmianą okrywy włosowej. Przed zimą zwierzęta pozbywają się letniej sierści na rzecz warstwy izolacyjnej. Gubienie włosa w dużej mierze zależy od predyspozycji rasy i typu sierści. Szczególnie u zwierząt udomowionych, przebieg linienia bywa zakłócony (np. przez wysoką temperaturę pokojową). Dla właściciela oznacza to, że wypadanie sierści może potrwać dłużej. Przebywające w domu koty tracą sierść przez cały rok ze względu na sztuczne oświetlenie i ogrzewanie, którym są poddawane. Do naszych obowiązków należy więc regularne czesanie i szczotkowanie zwierząt oraz ich odpowiednia pielęgnacja. Pamiętajmy jednak, że wzmożone linienie zarówno u kotów, jak i u psów może być objawem zaburzeń zdrowotnych.

Miska prawdę ci powie

Jeśli zmagamy się z wypadaniem sierści u naszego pupila, warto w pierwszej kolejności zajrzeć mu do miski. Często, żeby wyeliminować problem wystarczy wprowadzić lepszej jakości karmę, która zapewni zwierzęciu odpowiednią ilość witamin i wartości odżywczych w zrównoważonych proporcjach. Szczególnie podczas jesiennej słoty, sprawdzajmy czy w składzie znajduje się mięso i tłuszcze nienasycone, niezbędne do przyswojenia witamin A, D, E, K. Nowa, uzupełniona karma zabezpieczy naszego pupila przed infekcjami, które mogą się pojawić po wychłodzeniu organizmu.

Po pierwsze: zapobiegać

W przypadku psów i kotów wychodzących, warto ograniczyć kąpiele jesienną porą i poprzestać tylko na czesaniu. Tym samym skóra pupila pozostanie naturalnie natłuszczona i będzie stanowić skuteczną barierę dla wilgoci i zimna. Jeśli jednak sytuacja będzie wymagać odświeżenia sierści czworonoga, warto zastosować szampon z lanoliną. Jesienią większą uwagę powinniśmy zwracać na zachowanie kota lub psa. Sygnałem ostrzegawczym z pewnością będzie mniejsza ruchliwość i apatia czworonoga. Nie da się ukryć, że w tym okresie zazwyczaj uaktywniają się ukryte dotąd schorzenia nerek czy wątroby. Badania profilaktyczne pozwolą skontrolować stan zdrowia zwierzęcia, a w konsekwencji uchronić je przed bólem i zmęczeniem wynikającym z choroby. Będą doskonałą okazją do sprawdzenia ważności szczepień, odrobaczania i innych rutynowych czynności.

Dodatkowe okrycie

Wspólne spacery mogą być świetną zabawą także jesienią. Dbając o zdrowie naszych czworonogów, zwłaszcza tych mniejszych, możemy zastanowić się nad ubrankiem, które zabezpieczy je przed chłodem. Każdy pies czy kot ma swoje granice wytrzymałości. Specjaliści polecają, aby bacznie obserwować reakcje czworonogów podczas wyjść. W przypadku ras, które mają bardzo krótką sierść lub włosy, odzież ochronna staje się wręcz koniecznością. Aby spełniała swoją funkcję i zabezpieczała przed czynnikami zewnętrznymi jak deszcz czy mróz, powinna być przede wszystkim ciepła, nieprzemakalna i nie krępować ruchów zwierzęcia. 







POLECAMY TAKŻE: